Monday, 9 July
Arrival, Accommodation check-in
Monday, 10:00–17:00
Registration starts
Auditorium Maximum
Monday, 17:00–19:00
Welcome reception
Auditorium Maximum
Monday, 19:00–21:00
EGAS Board meeting
Collegium Maius
Monday, 19:00–21:00
Tuesday, 10 July
Auditorium Maximum
Opening
Plenary 45'
Theodor Hänsch
“Precision Frontier in Laser Spectroscopy”
Tuesday, 9:00–9:45
Plenary 45'
Paolo De Natale
“Extreme light for molecules at the extremes”
Tuesday, 9:45–10:30
Coffee break 30'
Invited 30'
Francois Nez
“Spectroscopy of hydrogen 1S-3S transition with a cw-laser at 205 nm”
Invited 30'
Maria-Novella Piancastelli
“Electron and nuclear dynamics in the hard x-ray domain”
Contributed talk 20'
Günter Werth
“High-Precision Measurement of the Proton’s Atomic Mass”
Contributed talk 20'
Michael Krüger
“Probing electronic wavefunctions by all-optical attosecond interferometry”
Contributed talk 20'
Marcin Bober
“Dark matter searches within the intercontinental optical atomic clock network”
Contributed talk 20'
Gleb Gribakin
“Calculations of Positron Binding to Polyatomic Molecules”
Contributed talk 20'
Yaakov Fein
“Long Baseline Molecular Interferometry”
Contributed talk 20'
Leonardo Salvi
“Squeezing on Momentum States for Atom Interferometry”
Lunch 90'
Tuesday, 12:30–14:00
JU Museum
20-person groups
JU Museum
20-person groups
Plenary 45'
Brahim Lounis
“Towards the control of delocalized states of interacting emitters”
Tuesday, 14:00–14:45
Invited 30'
Jacob Sherson
“Hybrid human-machine learning in quantum physics and beyond”
Invited 30'
Kilian Singer
“The single ion heat engine – towards a sensitive quantum probe for non-classical baths”
Coffee break 30'
Contributed talk 20'
Oded Heber
“Evaporative cooling of atomic and molecular ions by autoresonance in an electrostatic ion beam trap”
Contributed talk 20'
Dinesh Pinto
“Sensing buckyball spin qubits using color centers in diamond”
Contributed talk 20'
Ticijana Ban
“Cooling of atoms using an optical frequency comb”
Contributed talk 20'
Helmut Strobel
“Spatially distributed genuine multipartite entanglement enables Einstein-Podolsky-Rosen steering of atomic clouds”
Contributed talk 20'
Kyle Jarvis
“Menagerie of MOTs”
Contributed talk 20'
Romain Long
“Towards Cavity-Based Entanglement of an Atomic Register Under a Microscope”
Contributed talk 20'
Valentina Zhelyazkova
“Trapping Rydberg helium atoms above a 44-electrode chip device”
Contributed talk 20'
Sylvain de Léséleuc
“Experimental many-body physics using arrays of individual Rydberg atoms”
Break to set up posters
Poster session A 120'
Coffee and refreshments
Tuesday, 17:15–19:15
Wednesday, 11 July
Auditorium Maximum
Plenary 45'
Tilman Esslinger
“Building quantum systems from scratch”
Wednesday, 9:00–9:45
EGAS General Assembly
Conference photo
Coffee break 30'
Invited 30'
Leticia Tarruell
“Quantum liquid droplets in a mixture of Bose-Einstein condensates”
Invited 30'
Leonardo Fallani
“Synthetic quantum systems with ultracold two-electron fermions”
Contributed talk 20'
Piotr Sierant
“Many-body localization of bosons in optical lattices”
Contributed talk 20'
Marcin Witkowski
“Photoassociation and photoionization in a two-species Rb-Hg MOT”
Contributed talk 20'
Edward Carter
“Four-dimensional quantum walks on an optical quasicrystal”
Contributed talk 20'
Hendrick Bethlem
“A Molecular Fountain”
Contributed talk 20'
Laurence Pruvost
“Interplay between atoms and optical vortices through a Raman transition”
Contributed talk 20'
Hannah Williams
“Producing, trapping and controlling ultracold molecules”
Lunch 90'
Wednesday, 12:30–14:00
Excursion: City Tour (or free afternoon)
Wednesday, 14:00–19:00
Excursion: Wieliczka Salt Mine Tour (or free afternoon)
Wednesday, 14:00–19:00
Thursday, 12 July
Auditorium Maximum
Plenary 45'
Ursula Keller
“Attosecond ionization time delays from atoms, molecules to solid surfaces”
Thursday, 9:00–9:45
Plenary 45'
Rick van Bijnen
“Quantum Simulation with Cold Atoms and Ions”
Thursday, 9:45–10:30
Coffee break 30'
Invited 30'
Antoine Weis
“Characterizing and Imaging Magnetic Nanoparticles by Optical Magnetometry”
Invited 30'
Nathan Goldman
“Probing Topological Matter by «Heating»: From Quantized Circular Dichroism to Tensor Monopoles”
Contributed talk 20'
Victor Lebedev
“Magnetic Susceptometry Imaging with Robust Atomic Magnetometers”
Contributed talk 20'
Leon Karpa
“Trapping Single Ions and Coulomb Crystals with Light Fields”
Contributed talk 20'
Alexander Akulshin
“Continuous-wave mirrorless lasing for directional laser guide stars and remote magnetometry”
Contributed talk 20'
Karolina Słowik
“Spontaneous emission beyond dipole approximation in nanoscopic environments”
Contributed talk 20'
Adam Wojciechowski
“Microwave hole-burning spectroscopy and coherent population oscillations in NV color centers in diamond”
Contributed talk 20'
Klavs Hansen
“Gold cluster radiation from thermally populated excited electronic states”
Lunch 90'
Thursday, 12:30–14:00
EGAS Board meeting
Thursday, 12:30–14:00
JU Museum
20-person groups
JU Museum
20-person groups
Poster session B 90'
Coffee and refreshments
Thursday, 14:00–15:30
Collecting posters and departure at 15:45 sharp
Transfer to the Benedictine Abbey in Tyniec
Thursday, 15:45–16:30
Abbey Tour and Concerto
Thursday, 16:30–18:00
Conference Dinner at the Benedictine Abbey
Thursday, 18:00–21:00
Friday, 13 July
Prof. Gawlik 70th birthday Symposium
JU Campus III
Opening
Invited 30'
Dmitry Budker
“Nonlinear magneto-optics”
Invited 15'
Michał Zawada
“The optical 88Sr lattice clocks and stabilized fibre links: a frequency reference for the VLBI system”
Invited 30'
Gerd Leuchs
“A Single Atom Interacting with Light in Free Space”
Invited 15'
Czesław Radzewicz
“Our road to optical atomic clock”
Coffee break 30'
Invited 30'
Krzysztof Sacha
“Time crystals”
Invited 15'
Tomasz Kawalec
“Cold atoms in Cracow”
Invited 30'
Fedor Jelezko
Wojciech Gawlik 15'
Closing
Lunch 75'
Friday, 12:45–14:00
Laboratory tours, Visiting Solaris Synchrotron, Departure
Friday, 14:00–17:30